Shayla Howell of Belle Fourche captured three first place finishes in the girls 13-14 division at the South Dakota State Hershey Track and Field meet held at Lou Graslie Stadium in Belle Fourche Saturday.

Howell won the 100-meter dash (13.62 seconds), 200-meter dash (27.76) and standing long jump (7 feet, 8 3/4 inches).

Four State records were set at the meet. -- Kyah Watson, Rapid City, girls 11-12 200-meter dash, 28.62; Kennedy Kaitfors, Spearfish, girls 11-12 400-meter dash (1:04.39); Tori Glazier, Custer, girls 13-14 800-meter run (2:20.4) and Daniel Burkhalter, Bison, boys 13-14 1,600-meter run (4:51.78).

Glazier and Burkhalter were competing for Spearfish and Pierre, respectively.

The boys and girls 13-14 and girls 11-12 400-meter relays were canceled due to weather.

Following are event winners and local results:

Boys results

Nine-10

50-meter dash -- 1. Dylan Whitley, Redfield, :7.92; 3. Gavin Skinner, :8.08; Jaden Guthmiller, Sp., :8.52 (prelims); Bridger Meyer, Sp., :8.60 (prelims); Trey Herrboldt, Sp., :8.66 (prelims); Albert Key, Belle Fourche, :10.27 (prelims).

100-meter dash -- 1. Isaac Polak, Pierre, :14.78; 5. Gavin Skinner, Sp., :15.51; Trey Herrboldt, Sp., :16.11 (prelims); Jaden Guthmiller, Sp., :16.58 (prelims); Bridger Meyer, Sp., :16.63 (prelims).

200-meter dash -- 1. Drayton Priebe, Chamberlain, :31.60; Jeffrey Wehring, Sp., :46.70 (prelims).

400-meter dash -- 1. Chase Johnson, Sioux Falls, 1:14.44; Sawyer Clarkson, BF, 1:35.14; Jeffrey Wehring, Sp., 1:47.76.

400-meter relay -- 1. Rapid City, 1:05.34.

Long jump -- 1. Garrett Kerkvliet, Watertown, 6-6 1/2; Sawyer Clarkson, BF, 4-10 1/2

Albert Key, BF, 4-4.

Softball throw -- 1. Gavin Skinner, Sp., 118-2; 8. Trey Herrboldt, Sp., 98-0; Jaden Guthmiller, Sp., 86-5; Albert Key, BF, 45-7. 11-12

100-meter dash -- 1. Jesse Hastings, Huron, :13.59; Kelby Olson, BF, :14.90 (prelims); Jacob Powell, Sp., :15.77 (prelims); Michael Bridge, BF, :19.00 (prelims).

200-meter dash -- 1. Jesse Hastings, Hu., :29.04; Kelby Olson, BF, :31.20 (prelims); Breckin Meyer, Sp., :31.63 (prelims).

400-meter dash -- 1. Justin Sorenson, Vermillion, 1:08.28; Jacob Powell, Sp., 1:17.40; Ethan Jones, BF, 1:17.99; Breckin Meyer, Sp., 1:18.31.

800-meter run -- 1. Justin Sorenson, Ver., 2:42.42; 5. Ryan Peldo, Sp., 2:52.56; 9. Samuel Tobin, Sp., 2:56.77; Ethan Jones, BF, 3:07.20.

400-meter relay -- 1. Sioux Falls, :58.83; 6. Spearfish, 1:05.74.

Long jump -- 1. Jacob Brooks, Madison, 7-3 1/2; 6. Breckin Meyer, Sp., 6-9; Hunter Butler, BF, 6-5 1/2; Michael Bridge, BF, 5-5.

Softball throw -- 1. Jesse Hastings, Hu., 178-2; 6. Kelby Olson, BF, 132-8; Ethan Jones, BF, 88-6; Michael Bridge, BF, 88-3

13-14

100-meter dash -- 1. Jake Aanderud, Rapid City, :12.67.

200-meter dash -- 1. DeMarcio Hester, SF, :25.64.

800-meter run -- 1. Daniel Burkhalter, P, 2:11.69; 3. Ben Wahlstrom, BF, 2:36.37; 5. Morgan Shirley-Fairbairn, Sp., 2:59.97.

1,600-meter run -- 1. Daniel Burkhalter, P, 4:51.78 (state record); 4. Morgan Shirley-Fairbairn, Sp., 6:11.93.

Long jump -- 1. Kendon Rensch, SF, 8-7.

Softball throw -- 1. Jayd VanDerWerff, Gregory, 245-2

Girls results

Nine-10

50-meter dash -- 1. Lydia Sarbacker, SF, :8.17; Amity Middelton, BF, :8.62 (prelims); Lauren Collins, BF, :8.77 (prelims); Josey Wahlstrom, Sp., :8.94 (prelims); Mia Herrboldt, Sp., :9.16 (prelims); Dylan Stedillie, BF, :9.42 (prelims).

100-meter dash -- 1. Haleigh Timmer, RC, :15.52; Bailey VanZee, Sp., :16.88 (prelims); Josey Wahlstrom, Sp., :16.94 (prelims); Amity Middelton, BF, :16.95 (prelims); Ella Torres, BF, :17.51 (prelims); Mia Herrboldt, Sp., :18.30 (prelims); Lauren Collins, BF, :19.36

(prelims).

200-meter dash -- 1. Landyn Henderson, Aberdeen, :33.64; 3. Bailey VanZee, Sp., :35.10; Ella Torres, BF, :36.51 (prelims).

Get news headlines sent daily to your inbox

400-meter dash -- 1. Haleigh Timmer, RC, 1:13.66.

400-meter relay -- 1. Rapid City, 1:07.31.

Long jump -- 1. Haleigh Timmer, RC, 6-2 1/2; Amity Middelton, BF, 5-4 1/2; Josey Wahlstrom, Sp., 5-1 1/2; Shyanne Howell, BF, 4-4 1/4; Nicole Kraft, BF, 4-3.

Softball throw -- 1. Bella Swedlund, Winner, 112-6; 10. Sydney Bridge, BF, 64-2; Lauren Collins, BF, 63-3; Shyanne Howell, BF, 45-4

11-12

100-meter dash -- 1. Kyah Watson, RC, :14.11; Brook McConville, BF, :14.75 (prelims); Taryn Stedillie, BF, :15.66 (prelims); Elainna Brill, Sp., :16.02 (prelims); Dana Youngberg, BF, :17.14 (prelims).

200-meter dash --1. Kyah Watson, RC, :28.62 (state record); 2. Kennedy Kaitfors, Sp., :28.68; 7. Delanie Klausterman, Sp., :31.69; Brook McConville, BF, :32.36 (prelims); Elainna Brill, Sp., :34.77 (prelims); Morgan Collins, BF, :36.46 (prelims).

400-meter dash -- 1. Kennedy Kaitfors, Sp., 1:04.39 (state record); 3. Delanie Klausterman, Sp., 1:10.60; 5. Mattie Shirley-Fairbairn, Sp., 1:10.82.

800-meter run -- 1. Mattie Shirley-Fairbairn, Sp., 2:49.05; 5. Kasey VanZee, Sp., 2:58.85; Jayme Peterson, BF, 3:35.15.

Long jump -- 1. Jaiden Boomsma, Yankton, 6-11; 4. Brook McConville, BF, 6-8 1/4; Elainna Brill, Sp., 5-10; Mattie Shirley-Fairbairn, Sp., 5-4 1/2; Dana Youngberg, BF, 5-1/2.

Softball throw -- 1. Chloe Grantham, Hayti, 148-8; 2. Kennedy Kaitfors, Sp., 145-3; 10. Dana Youngberg, BF, 102-10; Taryn Stedillie, BF, 101-10; Morgan Collins, BF, 76-3

13-14

100-meter dash -- 1. Shayla Howell, BF, :13.62; 4. Julianne Thompson, Sp., :14.13.

200-meter dash -- 1. Shayla Howell, BF, :27.76; 3. Julianne Thompson, Sp., :28.80.

800-meter run -- 1. Tori Glazier, Sp., 2:20.40 (State record); 3. Mandee Williamson, Sp., 2:36.44.

1,600-meter run -- 1. Nicolette Scmidt, Red., 5:34.29.

Long jump -- 1. Shayla Howell, BF, 7-8 3/4.

Softball throw -- 1. Courtney Waterbury, SF, 156-5; 8. Julianne Thompson, Sp., 107-9.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.