Subscribe for 33¢ / day

Girls Team Scores

1, Creek Valley, 85.5. 2, Sioux County, 77.5. 3, Potter-Dix, 64. 4, South Platte, 63. 5, Hyannis, 54. 6, Leyton, 50. 7, Crawford, 48. 8, Banner County, 32. 9, Hay Springs, 17. 10, Minatare, 14. 11, Garden County, 7. 12, Arthur County, 7.

Girls Individual Scores

Pole vault – 1, Kristie Hill, South Platte, 9-0. 2, Ashlee Huestis, South Platte, 7-8.

High jump – 1, Trinity Langley, Potter-Dix, 5-02. 2, Margaret Safarik, Hyannis, 4-11. Extra Auto Qualifiers – 3, Audrey Dickmander, South Platte, 4-11.

Long jump – 1, Payje Misegadis, Creek Valley, 15-04.5. 2, Payge Hoffman, Potter-Dix, 15-03.

Shot put – 1, MaKenna Dahlgrin, Banner County, 39-03. 2, Bailey Oetken, Sioux County, 33-03.75.

Discus – 1, MaKenna Dahlgrin, Banner County, 111-04.50. 2, Kalen Lotton, Sioux County, 96-04.25.

Triple Jump – 1, Potter-Dix, 32-09. 2, Caitlyn Mueller, Creek Valley, 31.0275.

100 meter – 1, Payge Hoffman, Potter-Dix, 13.78. 2, Payje Misegadis, Creek Valley, 13.85. 4, Julie Skavdahl, Sioux County, 14.08. 5, Bailey Scherbarth, Hay Springs, 14.35.

200 meter – 1, Autumn Dickmander, South Platte, 28.41. 2, Payje Misegadis, Creek Valley, 13.85. 4, Julie Skavdahl, Sioux County, 28.94. 6, Morgan Jones, Crawford, 29.25.

400 meter – 1, Morgan Jones, Crawford 1:05.57. 2, Caroline Stanley, South Platte, 1:06.77. 4, Cambrea Vogel, Crawford, 1:09.25.

800 meter – 1, Margaret Safarik, Hyannis, 2:37.69. 2, Megan Ernest, Leyton, 2:39.27. 6, Jessica Badje, Hay Springs, 2:49.14.

1600 meter – 1, Jillian Brennan, Crawford, 6:03.0. 2, Alyssa Shaw, Hyannis, 6:06.33. 3, Cambrea Vogel, Crawford, 6:14.22. 5, Kodie Rempp, Sioux County, 6:41.83.

3200 meter – 1, Jillian Brennan, Crawford, 12:51.38. 2, Alyssa Shaw, Hyannis, 13:33.99. 4, Jessica Badje, Hay Springs, 14:04.84

100m hurdles – 1, Madelyn Watchorn, Leyton 16.81. 2, Caitlyn Mueller, Creek Valley, 16.97. 3, Angela Johnson, Sioux County, 17.82. 6, Jocelyn Varvel, Hay Springs, 20.04.

300m hurdles – 1, Caitlyn Mueller, Creek Valley, 48.64. 2, Karlee Juhnke, 51.21. 4, Angela Johnson, Sioux County, 55.45.

400m relay – 1, Creek Valley, 53.88. 2, Potter-Dix, 55.48. 3, Sioux County, 55.49. 4, Hay Springs, 57.54. 6, Crawford, 1:01.79.

1600m relay – 1, Leyton, 4:31.51. 2, Hyannis, 4:36.15. 3, Crawford, 4:51.25.

3200m relay – 1, Sioux County 10:52.16. 2, Hyannis, 11:08.90.

Boys Team Scores

1, Garden County, 123.33. 2, Creek Valley, 87.33. 3, Crawford, 71. 4, Sioux County, 43.34. 5, Minatare, 36. 6, Hyannis, 31. 7, South Platte, 30. 8, Arthur County, 27. 9, Hay Springs, 24. 10, Leyton, 20. 11, Banner County, 16. 12, Potter-Dix, 11.

Boys Individual Results

Pole vault – 1, Pierce Leef, Creek Valley, 12-08. 2, Gavin Blochowitz, South Platte, 10-6. 2, Noah Knapp, Creek Valley, 10-6.

High jump – 1, Aaron Alcorn, Crawford, 6-06. 2, Osvaldo Cano, Garden County, 5-10.

Long jump – 1, Jordan Buhr, Sioux County, 20-2. 2, Noah Knapp, Creek Valley, 17-11.50.

Get news headlines sent daily to your inbox

Triple jump – 1, Austen Jaeger, South Platte, 39-01. 2, Patrick Hansen, Creek Valley, 38-02.50.

Shot put – 1, Ephroen Lovato, Minatare, 45-11. 2, Reid Spady, Garden County, 45-04.

Discus – 1, Austin Dormann, Garden County, 133-00. 2, Noah Lake, Garden County, 127-1.50.

100 meters – 1, Jordan Buhr, Sioux County, 11.70. 2, George Sawyer, Creek Valley, 11.71. 5, Trent Reed, Hay Springs, 12.17.

200 meters – 1, George Sawyer, Creek Valley, 23.90. 2, Jordan Buhr, Sioux County, 23.90. 6, Charles Twarling-Schiaffo, Hay Springs, 25.43.

400 meters – 1, Osaldo Cano, Garden County, 51.94. 2, Andrew Wendland, Crawford, 55.04. 6, Coy Wolken, Hay Springs, 59.80.

800 meters – 1, Osvaldo Cano, Garden County, 2:05.03. 2, Adam Moreno, Minatare, 2:06.49. 3, Spencer Jones, Crawford, 2:11.19.

1600 meters – 1, Colter McCasland, Arthur County, 4:53.58. 2, Deven Sullivan, Banner County, 4:53.62. 3, Austin Kennedy, Crawford, 5:19.65. 5, Dennis Vogl, Crawford, 5:28.00.

3200 meters – 1, Austin Kennedy, Crawford, 10:50.30. 2, Deven Sullivan, Banner County, 10:50.95. 3, Dennis Vogl, Crawford, 12:00.95.

110m hurdles – 1, Osiel Cano, Garden County, 16.51. 2, Kort Dye, Leyton, 17.00. 3, Thomas Watson, Sioux County, 17.22. 5, Kaelob Marx, Hay Springs, 19.18.

300m hurdles – 1, Osiel Cano, Garden County, 43.08. 2, Kort Dye, Leyton, 44.25. 3, Thomas Watson, Sioux County, 44.37.

400m relay – 1, Creek Valley, 45.65. 2, Hay Springs, 47.21.

1600m relay – 1, Garden County, 3:41.05. 2, Crawford, 3:51.30.

3200m relay – 1, Crawford, 9:01.82. 2, Hyannis, 9:01.82.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.