Subscribe for 33¢ / day

Rapid City Central's Hannah Young won a pair of events at the Rich Greeno Invitational track and field meet Friday in Sioux Falls.

The meet was shortened due to weather.

Young came out on top in the 100-meter dash (12.4 seconds), edging Rapid City Stevens rival Kyah Watson, who ran a 12.55. Young also won the 200 in 1:00.22.

Several other area athletes came away with wins and strong performances. Dadah Jersi of Rapid City Stevens won the 300 hurdles in 46.98, while Madi Trupe, also of Stevens, won the pole vault at 10 feet.

Bryanna Kuhn of Stevens was second in the 1,600 (5:23.13), while Emilee Nickel was second in the 100 hurdles (15.51, with Jersi third at 15.99. Kazlyn Bachelor of Central was third in the 800 (2:39.91).

In the boys' competition, Kayleb Twomy of Central was the 300 hurdles (40.77), while Josh Schumacher of Stevens was second at 41.80.

Jake Pearson of Stevens won the pole vault (12-9), while Sage Hagen of Central won the 100 (11.08), with teammate Ryder Gary second (11.16). Hagen was also second in the triple jump (42-5 ½).

Triston Mott of Central was second in the 400 (52.62).

Jones, wins three vents at Western Great Plains meet

Cerington Jones of New Underwood won three individual events Friday at the Western Great Plains Conference track and field meet in Wall.

Jones came away with wins in the long jump (15 feet, 4 inches), the 100 (13.38 seconds) and the 200 (27.01).

Double winners in the girls' division were: Anna Birnbaum of Rapid City Christian in the 800 (2:35.35) and the 1,600 (5:40.85), Portia Wiebers of New Underwood in the 100 hurdles (18.42) and the 300 hurdles (53.61) and Kayla Sawvell of Wall in the shot put (42-10 1/2) and the discus (118-11).

Other winners were: Abby Pierce of Christian in the 3,200 (14:19.60), Jaedyn of New Underwood in the high jump (4-10), Kassidy Sawvewll in the triple jump (30-0) and AnnaBelle McIlravy of Philip in the pole vault (9-0).

Winning two events in the boys' division were: Tack Times of Wall in the 100 (11.56) and triple jump (40-8) and Andrew Law of Wall in the 110 hurdles (15.86) and the 300 hurdles (43.48).

Other boys' winners were: Izaiah Sorace of white River in the 2900 (24.61), Bradan McDonnell of Wall in the 400 (55.81), Cash Wilson of Wall in the 800 (2:01.72), Levi Vanden Bos of Christian in the 1,600 (4:58.45), Ethan Roberts of Christian in the 3,200 (11:32.45), Brady Hoftiezer of Stanley County in the shot put (48-1 1/2), Jory Rodgers of Kadoka Area in the discus (137-11) and Tee Allen of Bennett County in the high jump (5-10).

Newell's Leber wins 4 times at Little Moreau

Delaney Leber of Newell won four individual evets Friday at the Little Moreau Conference meet in Lemmon.

Leber captured the 400 (1:02.04), the 800 (2:32.51), the 1,600 (6:098.05) and the 3,200 (13:42.53).

Austin Alexander of Newell was a two-time winner in the 300 hurdles (52.59) and in the triple jump (32-9).

Other girls' winners were: LaShae Nash of Timber Lake in the 100 (13.81), Lexa Burtzlaff of Newell in the 200 (28.74), Lorenda Long of Timber Lake in the 100 hurdles (19.55), Kyla Emmert of Newell in the high jump (4-4), Carlie Lawrence of Timber Lake in the long jump (12-6 1/4), Dana Youngberg of Newell in the shot put (34-0) and Sage Peterson of Lemmon in the discus (97-0).

Get breaking news sent instantly to your inbox

Payton Burtzlaff of Newell, Isaac Kraft of Timber Lake and Shane Collins of Bison were double winners in the boys' division. Buretzlaff captured the 200 (23.59) and the 400 (53.75) and Kraft won the high jump (5-8) and the triple jump (35-9). Collins won the shot put (47-6) and the discus (145-4).

Other winners were: Jake Kahler of Bison in the 100 (11.62), Kuper Heck of Timber Lake in the 800 (2:09.94), Beau DuBray of Timber Lake in the 1,600 (5:00.69), Jonathon Burkhalter of Bison in the 3,200 (11:33.79)Vance Brock of Faith in the 110 hurdles (17.12) and Tucker Craft of Timber Lake in the 300 hurdles (44.53).

Raider boys' tennis suffer first loss of season

The Rapid City Stevens boys' tennis team saw their perfect season come to an end as they fell to No. 2 Sioux Falls O'Gorman 5-4 Friday in Sioux Falls.

In a match that started two hours late the third-ranked Raiders defeated the No. 4 ranked Sioux Falls Roosevelt Rough Riders 8-1.  Nine hours later the Raider lost their first match of the year to No. 2 ranked Sioux Falls O'Gorman 5-4 in a match that finished indoors.  After singles the Raiders and Knights were tied 3-3 before the rain moved the doubles indoors. With the score 4-4 the Knights won 6-3, 6-4 at No. 2 doubles to capture the dual.

The Raiders, 21-1, play Sioux Falls Washington at 8 a.m. today (MT) and top-ranked Sioux Falls Lincoln at noon, weather permitting.

The win over Sioux Falls Roosevelt was Raider coach Jason Olson's 400th career win with the boys' program.  Dawson Segrist won his 80th career singles match against O'Gorman.

Central tennis drops pair of matches

The Rapid City Central tennis team dropped two matches, 9-0 against Sioux Falls O'Gorman and 8-1 against Sioux Falls Roosevelt Friday in Sioux Falls.

For Central, Andrew McConnel, at No. 1 singles, earned the team's lone win on the day, 1-6, 6-4 and 11-9 over Shaiv Kittuv.

The Cobblers face Washington and Lincoln today.

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.