High School Basketball

Saturday's Scores

BOYS

Beresford 54, Wagner 42

Bon Homme 63, Chamberlain 56

Brandon Valley 74, Sioux Falls O'Gorman 59

Britton-Hecla 64, Milbank Area 54

Canistota 75, Alcester-Hudson 25

Crazy Horse 81, Wakpala 52

Eureka/Bowdle 45, Edmunds Central 41

Faulkton 51, Waubay/Summit 41

Herreid/Selby Area 60, Strasburg-Zeeland, N.D. 40

Hettinger/Scranton, N.D. 46, Bison 41, OT

Hill City 60, Sundance, Wyo. 25

Langford 75, Great Plains Lutheran 42

Miller 78, Northwestern 43

Pine Ridge 75, Lower Brule 59

Rapid City Stevens 55, Sturgis Brown 42

Sioux Falls Washington 51, Watertown 45

Tea Area 59, Canton 39

281 Conference Tournament

First Round

Highmore-Harrold 68, Wessington Springs 37

Sanborn Central/Woonsocket 72, Sunshine Bible Academy 42

Garretson Border Clash

Vermillion 46, Murray County Central, Minn. 42

Windom, Minn. 76, Winner 48

Jones County Tournament

Consolation

Colome 60, Kadoka Area 43

Seventh Place

Bennett County 69, Philip 51

Third Place

Lyman 74, Stanley County 68

Pheasant Shootout

Dell Rapids 86, Groton Area 57

Parkston 63, Flandreau Indian 56

Platte-Geddes 66, Aberdeen Christian 49

Timber Lake 65, Redfield/Doland 62

Warner 49, Little Wound 42

Sanford Classic

George-Little Rock, Iowa 61, Clark/Willow Lake 54

South O'Brien, Paullina, Iowa 70, Ipswich 52

West Lyon, Inwood, Iowa 56, Aberdeen Roncalli 53

West River Tournament

Seventh Place

New Underwood 50, Moorcroft, Wyo. 40

Fifth Place

Newell 59, Edgemont 43

Third Place

Wall 51, Faith 47

GIRLS

Beresford 58, Wagner 40

Brandon Valley 54, Mitchell 43

Brookings 62, Pierre 48

Chamberlain 43, Bon Homme 40

Cheyenne-Eagle Butte 42, Mobridge-Pollock 29

Eureka/Bowdle 64, Edmunds Central 26

Flandreau Indian 47, Estelline 34

Hettinger/Scranton, N.D. 71, Bison 10

Pine Ridge 78, Lower Brule 53

Sioux Falls Lincoln 60, Sioux Falls Roosevelt 44

Sioux Falls Washington 62, Watertown 60, 2OT

Sundance, Wyo. 37, Hill City 34

Tea Area 46, Canton 24

Wakpala 77, Crazy Horse 68

Waubay/Summit 52, Faulkton 34

Waverly-South Shore 54, Britton-Hecla 23

DSU Classic

Canistota 65, Arlington 49

Deubrook 53, Mitchell Christian 32

Elk Point-Jefferson 57, Andes Central/Dakota Christian 41

Elkton-Lake Benton 74, Centerville 43

Hamlin 74, Irene-Wakonda 60

Get breaking news sent instantly to your inbox

Little Wound 68, Platte-Geddes 48

Viborg-Hurley 58, Oldham-Ramona/Rutland 9

Garretson Border Clash

Garretson 43, Adrian, Minn. 38

Vermillion 59, Murray County Central, Minn. 28

Winner 78, Windom, Minn. 30

Hanson Corn Palace Classic

Avon 41, DeSmet 32

Belle Fourche 54, Flandreau 49

Ethan 51, Madison 37

Freeman 65, Timber Lake 41

Howard 47, Sanborn Central/Woonsocket 37

McCook Central/Montrose 59, Crofton, Neb. 55

Sully Buttes 42, Hanson 40

Tripp-Delmont/Armour 54, Dell Rapids 46

Sanford Classic

Aberdeen Roncalli 70, Sioux Center, Iowa 66

Clark/Willow Lake 66, George-Little Rock, Iowa 55

Sioux Falls Christian 59, Sisseton 23

West Lyon, Inwood, Iowa 53, Ipswich 31

West River Tournament

Seventh Place

Rapid City Christian 34, Upton, Wyo. 25

Fifth Place

Newell 55, Hot Springs 36

Third Place

Moorcroft, Wyo. 56, Edgemont 32

White River Tournament

New Underwood 59, White River 30

Curling

Rushmore Curling Club Scores

Week 1

Kistler 6, Sweeping With the Enemy 5

Bedrockers 14, Easy Sliders 1

Nank’s Rocks 11, The Van Buren Boys 5

Rockin the House 25, 12 oz. Curlers 0

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.

Sports Reporter

Sports reporter for the Rapid City Journal.