REGION 1 AAU WRESTLING RESULTS

2006-03-20T23:00:00Z REGION 1 AAU WRESTLING RESULTS Rapid City Journal
March 20, 2006 11:00 pm

SPEARFISH - Results from the South Dakota Region 1 AAU Wrestling Tournament held March 11 at the Donald E. Young Center. There were 472 kids who wrestled in the event.

REGION 1 TOURNAMENT

Held March 11 in Spearfish

GIRLS DIVISION

8-under, 45-50 pounds: 1, Jessica Tubbs, Edgemont; 2, Diamond Miller, Hot Springs.

8-under, 53-56 pounds: 1, Elyssa Westby, Wall; 2, Michaela Delaney, Douglas.

8-under, 65-70 pounds: 1, Emily Knutson, Kadoka.

8-under, 71-75 pounds: 1, Yvonne Loafer, Little Wound.

9-10, 50-55 pounds: 1, Marissa Zimiga, Little Wound.

9-10, 66.2-75 pounds: 1, Madelyn Sather, Spearfish; 2, Zeni Irion, Spearfish.

9-10, 95-100 pounds: 1, Charlea Brumbaugh, Independent.

11-12, 60-65 pounds: 1, Morgan Smart, Hot Springs.

11-12, 75-80 pounds: 1, Autumn Anderson, Custer.

11-12, 88-97 pounds: 1, Amanda Malone, Douglas; 2, Nashae Thunder Chief, Little Wound.

11-12, 100-105 pounds: 1, Alissa Scott, Belle Fourche.

11-12, 115-120 pounds: 1, Rebecca James, Douglas.

13-14, 71-76 pounds: 1, Colby Lesmeister, Eagle Butte, 2, Alexandra Smiley, Kadoka.

13-14, 120-125 pounds: 1, Darlene Heidinger, Douglas

BOYS DIVISION

Age 8-under

35 pounds: 1, Dustyn Miller, Hot Springs; 2, Jackson Wilson, Douglas, 3, Avery James, Douglas, 4, Bailey Badwound, Custer.

40 pounds: 1, Mason Russell, RC Westside; 2, Brett Atkinson, Hot Springs, 3, Matt Willey, Sturgis, 4, Matthew Maxfield, Hill City, 5, Cory Ulmer, Sturgis, 6, Griffin Smith, Spearfish.

45 pounds: 1, Jeremiah Palmer, Sturgis; 2, Antonio Updike, Douglas, 3, Brandon Delzer, Sturgis, 4, Morgan Harkless, Hot Springs, 5, Spencer Stockman, RC Westside, 6, Dawson Reedy, Philip.

50 pounds: 1, Dillon Micheel, Bennett County; 2, Connor King, RC Westside, 3, Jake Sather, Spearfish, 4, Jack Fast Wolf, Red Shirt, 5, Logan Brennick, Sturgis, 6, Casey Moser, RC Westside.

55 pounds: 1, Brice Harkless, Hot Springs; 2, Slayton Ludens, Spearfish, 3, Tyler Waterson, Spearfish, 4, Buddy Heidinger, Douglas, 5, Paul Smiley, Kadoka, 6, Carter McMahon, RC Cobbler.

60 pounds: 1, Winston Brown, Sturgis; 2, Ryan Krump, Black-Blue, 3, Logan Wood, RC Westside, 4, Zailin Irion, Spearfish, 5, Chandler Bakley, Bennett County, 6, Gavin Moore, Douglas.

65 pounds: 1, Nick Donnelly, Philip; 2, Braden Morris, Belle Fourche, 3, Dylan Koester, RC Westside, 4, Riley Heltzel, Philip, 5, Chandler Douglas, Belle Fourche, 6, Joshua Twiss, Porcupine.

70 pounds: 1, Devan Stork, Douglas; 2, Cass Lytle, Wall, 3, Jacob Desersa, Hot Springs, 4, Taber Oman, RC Westside, 5, Mason Teigen, Buffalo, 6, Roger Soap, RC Cobbler.

75 pounds: 1, Austin Newcombe, Douglas; 2, Jace Giannonatti, Philip, 3, Andrew Bettelyoun, RC Cobbler, 4, Clancy Clifford, Porcupine.

80 pounds: 1, Rhett Fanning, Bennett County; 2, James Nelson, Black-Blue, 3, Taylor James, Douglas, 4, Mackenzie Stillwell, Kadoka.

90 pounds: 1, Ryan Krebs, RC Westside; 2, Austyn Webb, CEB, 3, Sosa Arneson, Hot Springs.

HWT-1, Wyatt Hunter, Hermosa, 2, Trevor Gress, Douglas, 3, Geoffry Devreis, Kadoka, 4, Tyrel Baker, Union Center.

DIVISION II

Age 9-10

50 pounds: 1, Derrick Hopkins, Sturgis, 2, Tyler Pfeifle, RC Cobbler, 3, Levi Sanftner, Sturgis, 4, Levi Schryvers, Custer, 5, Dustin Reinhardt, Custer, 6, Gage Kline, RC Cobbler.

55 pounds: 1, Ryan Willey, Sturgis, 2, Trey Donovan, Sturgis, 3, Nelson Holman, Philip, 4, Joshua Simunell, Hot Springs, 5, Cruz Gibbons, Wounded Knee, 6, Cody Hunter, Hermosa.

60 pounds: 1, Sam Ireland, Bennett County, 2, Rance Siverten, Sturgis, 3, Zane Joens, Sturgis, 4, Walker Johnson, Custer, 5, Nathan Dressen, RC Cobbler, 6, Sloan Shorb, Hermosa.

65 pounds: 1, Jett Peterson, CEB, 2, Shane Harkin, Sturgis, 3, Zeph Irion, Spearfish, 4, Tucker Draine, Spearfish, 5, Hayden Schuster, Sturgis, 6, Dallas Hendricks, Douglas.

70 pounds: 1, Tyler Ashley, Douglas, 2, Les Williams, Wall, 3, Justin Lindskov, CEB, 4, Andrew Storm, RC Cobbler, 5, Jed Brown, Kadoka, 6, Brody Remmers, RC Cobbler.

75 pounds: 1, Kasey Klapprodt, RC Westside, 2, Dylan Thomas, Hill City, 3, Levi Jones, Spearfish, 4, Brian Baker, Newell, 5, Arthur Kirk, Custer, 6, Ben Stangle, Philip.

80 pounds: 1, Justin Harkless, Hot Springs, 2, Brady Hicks, Benett County, 3, Kyle Carlson, RC Cobbler, 4, Clancy Lytle, Wall, 5, Harley Mollman, Buffalo, 6, Jordan Mercure, RC Westside.

85 pounds: 1, Jaren Harkless, Hot Springs, 2, Brady Rude, RC Cobbler, 3, Trevor Rombough, Spearfish, 4, Casey Seidler, Hermosa, 5, Justin Krebs, RC Westside, 6, Robert Jennings, RC Westside.

90 pounds: 1, Martin Mueller, RC Cobbler, 2, Drake Morris, Belle Fourche, 3, Austin Huether, Wall.

95 pounds: 1, Lucas Sather, Spearfish, 2, Adam Voss, RC Cobbler, 3, Chase Wood, RC Cobbler, 4, Jacob Tarrell, Hot Springs, 5, Tristen Rush, Philip, 6, Corey Aga, Sturgis.

103 pounds: 1, Cody Carlson, RC Cobbler, 2, Andrew Bressler, Spearfish, 3, Mitchell Peterson, Hill City, 4, Paul Beck, Sturgis.

112 pounds: 1, Noah Karsky, Black-Blue, 2, Wyatt Knight, CEB, 3, Taylor Winkler, Custer, 4, Tyler Cuny, Little Wound, 5, Robert Two Dogs, Wounded Knee.

120 pounds: 1, Kyle Litzel, Edgemont, 2, Phillip Zimiga, Little Wound, 3, John Wilson, Sturgis.

130 pounds: 1, Trey McFarland, RC Westside, 2, Andrew Johnson, Pine Ridge, 3, Maurice Broken Nose, Manderson.

HWT.: 1, Zion Powell, Buffalo, 2, Gavin Devries, Kadoka, 3, Donald Holman, Custer.

DIVISION III

Age 12-13

60 pounds: 1, Alan Heidinger, Douglas; 2, Marshall Swanson, Hill City, 3, Cody Ghents, RC Westside, 4, Dalton Gerbracht, Union Center, 5, Jordan Pingrey, Custer, 6, Robert Martin, Pine Ridge.

65 pounds: 1, Lane Hustead, Wall; 2, Jordan Moser, RC Westside, 3, Cody Cassen, Sturgis, 4, Garrett Peterson, RC Westside, 5, Tyler Abbot, Douglas, 6, Kyler Hegstrom, Douglas.

70 pounds: 1, Lane Blasius, Wall; 2, Austin Haas, RC Cobbler, 3, Jake Oberpriller, Hot Springs, 4, Kenny Ellingson, Spearfish, 5, Jerry Cowman, Sturgis, 6, Hunter Mathew, Sturgis.

75 pounds: 1, Tanner Bothwell, Sturgis; 2, Jordan Schafer, Douglas, 3, Clayton Wahlstrom, Custer, 4, J.D. Anderson, Hill City, 5, Garrett Keegan, Dupree, 6, James Beck, Sturgis.

80 pounds: 1, Ryan Merchen, Hot Springs; 2, Dominic Bradford, Black-Blue, 3, Jess Williams, Wall, 4, Jordan Harper, RC Cobbler, 5, John Orban, Douglas, 6, Avrey Mason, RC Westside.

85 pounds: 1, Aero Amo, RC Cobbler; 2, Seth Ireland, Bennett County, 3, Jason Meverden, RC Cobbler, 4, Dayton Spiel, Dupree, 5, Austin Chleborad, RC Westside, 6, Clint Baker, Newell.

90 pounds: 1, Blake Stone, RC Cobbler; 2, Cole Perrett, RC Westside, 3, Cole Hemmah, Sturgis, 4, Ryder Wilson, Wall, 5, Jon McDonnell, Bennett County, 6, Dalton McCann, Buffalo.

95 pounds: 1, Jarran Jensen, RC Westside; 2, Jack Martz, RC Westside, 3, Shane O'Connell, RC Cobbler, 4, Nickalos Montieth, RC Westside, 5, Joe Sigler, Custer, 6, Clay Seidler, Hermosa.

100 pounds: 1, Dalton McCollam, Bennett County; 2, Wyatt Sather, Spearfish, 3, Bailey Konvalin, RC Westside, 4, Joseph Merrival, Pine Ridge, 5, Dawson Johnson, Custer, 6, Jordan Hunt, Dupree.

105 pounds: 1, Clint Stout, Kadoka; 2, Blaine McMahon, RC Cobbler, 3, Maxx Broken Nose, Wounded Knee.

112 pounds: 1, Charge Hebb, CEB; 2, Tanner Eiesland, Custer, 3, John Wilcox, Union Center, 4, Trey Horman, Belle Fourche, 5, Derek Diefenderfer, Belle Fourche, 6, Liberty Morgan, Little Wound.

120 pounds: 1, Nathan Rotert, Spearfish; 2, Chance Knutson, Kadoka.

130 pounds: 1, Sam Mercure, RC Westside; 2, Jacob Weber, Black-Blue, 3, Blake Williams, Sturgis, 4, Tanner Radway, Philip, 5, Jordan Bakley, Bennett County, 6, James Knutson, Red Shirt.

140 pounds: 1, Tate Gress, Buffalo; 2, Dylan Giangras, Sturgis, 3, Marty Shaff, Dupree, 4, Kayleb Lewis, Pine Ridge, 5, Seth Joens, Sturgis.

HWT.: 1, Tyler Schultz, Edgemont; 2, Marcus Fast Wolf, Red Shirt, 3, Laketon McLaughlin, Wall, 4, Joshua Chase Alone, Wounded Knee, 5, Matthew Sutterer, Spearfish, 6, Jacob Jumping Eagle, Pine Ridge.

DIVISION IV

Ages 13-14

70 pounds: 1, Kittrick Jeffries, RC Westside; 2, Dyson Lends His Horse, CEB, 3, Clayton Gibbons, Wounded Knee, 4, Devan Hendricks, Douglas.

75 pounds: 1, Jesse Griffith, Sturgis; 2, Cole Mattson, Custer, 3, Vincent Martin, Pine Ridge.

80 pounds: 1, Seth McFarland, Spearfish; 2, Clayton Steinmetz, Newell, 3, Ryan McCaskell, RC Cobblers, 4, Daniel Duprel, Sturgis, 5, Chance Englebert, Edgemont.

85 pounds: 1, Jarrick Jensen, RC Westside; 2, Tanner Spilde, RC Cobbler, 3, Wade Hall, RC Cobbler, 4, Seth Matthew, Sturgis, 5, Taylor Biggen, RC Westside, 6, Casey Schrempp, Hot Springs.

90 pounds: 1, Morgan Russell, RC Westside; 2, David Jackson, Lead, 3, Colter Steinmetz, Newell, 4, Cain Dahlberg, RC Westside, 5, Tyler Ghents, RC Westside.

95 pounds: 1, Brian Gilbert, RC Westside; 2, Christian Clark, RC Cobbler, 3, Shane Garner, Newell.

100 pounds: 1, Cameron Salway, RC Cobbler; 2, Steven Gilbert, RC Westside, 3, Danny Bareis, RC Westside, 4, Clay Kopplin, Sturgis, 5, Skyler Livermont, Bennett County, 6, Travis Reber, RC Cobbler.

105 pounds: 1, Kyle Gorsuch, RC Cobbler; 2, Kellen Lowe, RC Cobbler, 3, Dakota Hunsaker, Hermosa, 4, Colter Stout, Kadoka, 5, Brett Fischer, CEB, 6, Kyle Harris, Wall.

110 pounds: 1, Nate Wilson, Sturgis; 2, Brady Harkless, Hot Springs, 3, Bodhi Lytle, Wall, 4, Zachary Adam, Sturgis, 5, Tyler Eiesland, Custer, 6, Nathan Ryks, RC Cobbler.

115 pounds: 1, Kristopher Klapprodt, RC Westside; 2, Rex Lyon, Sturgis, 3, Bryce Lewis, Spearfish, 4, Jerred Tarrell, Hot Springs, 5, Jace Nelson, Philip, 6, Jaymin Aurand, Newell.

120 pounds: 1, Ryne Baier, Buffalo; 2, Levi Collins, Hot Springs, 3, Jacob Dekraai, Sturgis, 4, Tyler Nelson, Newell.

125 pounds: 1, Jarrett Jensen, RC Westside; 2, Tate Brengle, Buffalo, 3, Travis McDonald, RC Cobbler, 4, Wilson Soap, RC Cobbler, 5, Wyatt Kammerer, Philip.

130 pounds: 1, Clinton Wilson, Sturgis; 2, Matthew Harkless, Hot Springs, 3, Ben Mead, RC Westside, 4, Seth Eisenbraun, RC Cobbler, 5, Andrew Iddings, RC Westside, 6, P.T. Thomas, Belle Fourche.

140 pounds: 1, Brendon Waterson, Spearfish; 2, Tanner Sprague, RC Westside, 3, Spencer Jacquot, RC Westside, 4, Sage Till, Dupree, 5, Teran Konvalin, RC Westside.

150 pounds: 1, Tate Lacroix, RC Cobbler; 2, Cody Benne, RC Westside, 3, Kyle Benne, RC Westside, 4, Justin Miller, Douglas, 5, Alex Duprel, Sturgis, 6, Derrik Walton, Hot Springs.

160 pounds: 1, Damon Lappe, Douglas; 2, Clint Nelson, Philip, 3, Collin Duprel, Sturgis, 4, Matthew Soap, RC Cobbler.

180 pounds: 1, Austin Rotert, Spearfish; 2, Chris Vinson, Sturgis, 3, Connor Jacobs, Sturgis.

CADETS DIVISION V

Age 15-16

103 pounds: 1, Ryan Moncur, Belle Fourche.

112 pounds: 1, Seth Lange, Sturgis; 2, Bruce Jacobs, Pine Ridge.

119 pounds: 1, Josh Keszler, Sturgis; 2, Max Leiseth, Wall.

125 pounds: 1, Alex Keenan, Belle Fourche.

130 pounds: 1, Taylor Rave, RC Stevens; 2, Cole Powell, Hot Springs.

145 pounds: 1, Jesse Atwood, Hot Springs.

152 pounds: 1, Justin Zaiser, RC Westside.

171 pounds: 1, Jacob Dschaak, Belle Fourche.

189 pounds: 1, Chad Gibson, RC Central; 2, Darren Merrival, Jr, Pine Ridge, 3, Andrew Twiss, Red Cloud, 4, Zach Steinlicht, Lead-Deadwood.

215 pounds: 1, Robert Twiss, Red Cloud; 2, Jacob Franks, Red Cloud, 3, Tyler One Horn, Little Wound.

275 pounds: 1, Kevin Skaarvold, RC Central.

Copyright 2015 Rapid City Journal. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

No Comments Posted.

Add Comment
You must Login to comment.

Click here to get an account it's free and quick

Deals, Offers and Events

Featured Businesses

Email Alerts