Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Local Results: Golf, Baseball
agate alert

Local Results: Golf, Baseball

  • Updated
{{featured_button_text}}

State Golf

CLASS AA

Second round, Bakker Crossing GC, Par 71

TEAM SCORES: 1, O'Gorman 309-313–622; 2, Mitchell, 330-327–657; 3, Aberdeen Central, 333-333–666; 4, Harrisburg, 344-336–680; 5, Rapid City Stevens, 346-341–687; 6, Yankton, 356-341–697; 7, Lincoln, 341-357–698; 8, Huron, 358-341–699; 9, Watertown, 355-361–716; 10, Pierre, 371-356–727;

11, Brookings, 365-365–730; 12, Spearfish, 368-363–731; 13, Roosevelt, 370-363–733; 14, Washington, 397-380–777; 15, Brandon Valley, 391-406–797; 16, Douglas, 464-504–968.

TOP 25: 1, Reese Jansa, HAR, 66-68–134; 2, Shannon McCormick, OG, 72-73–145; 3, Lauren Sutcliffe, OG, 73-78–151; 4, Emily Kolb, OG, 75-77–152; 5, Masy Mock, MIT, 76-77–153; 6, Claire Yunag, SFL, 74-82–156; T-7, Tanna Phares, RCS, 76-81–157, Danielle Podoll, ABC, 78-79–157; 9, Riley Zebroski, WTN, 78-81–159; T-10, Taylor Wit, RCS, 80-80–160, Delilah Fuls, BRO, 80-80–160;

T-12, Halle Stephenson, YAN, 80-82–162, Alison Kennedy, SPE, 82-80–162, Quinn Dannenbring, MIT, 81-81–162; 15, Bryn Huber, HUR, 87-77–164; T-16, Karlie Bigelow, HUR, 89-78–167; T-16, Mattie Weidenbach, HAR, 89-78–167; T-18, Olivia Braun, ABC, 86-82–168; T-18, Allison Meyerink, MIT, 88-80–168; T-18, Madilyn Brakke, PIE, 85-83–168;

T-21, Emma Dohrer, ABC, 85-84–169, Morgan Sandness, SFL, 83-86–169; T-23, Sara Sudenga, SFR, 88-83–171, Jillian Eidsness, YAN, 88-83–171; 25, Ashton Austreim, BRO, 81-91–172.

CLASS A

Second round, Spearfish Canyon CC, Par 72

TEAM SCORES: 1, Sioux Falls Christian, 352-367—719; 2, Sisseton, 375-374—749; 3, Winner, 393-371—764; 4, Vermillion, 404-384—788; 5, St. Thomas More, 405-405—810; 6, Hot Springs, 408-404—812; 7, Madison, 401-416—817; 8, West Central, 407-425—832; 9, Dell Rapids, 418-420—838;

10, Elk-Point Jefferson, 440-420—860; 11, Chamberlain, 433-430—863; 12, Mobridge-Pollock, 443-443—886; 13, Custer, 513-483—996.

TOP 25: 1, Maiya Muller, BER, 75-80—155; 2, Kelsey Heath, SIS, 75-81—156; 3, Sydney Tims, SFC, 79-90—169; 4, Rylan Horning, STM, 82-90—172; T-5, Callie Weisbeck, MP, 84-89—173; T-5, Keva Burshiem, FLA, 90-83—173; T-5, Kierra Silk, SIS, 84-89—173; T-8, Olivia Sorlie, CAN, 88-86—174; T-8, Julia Steffensen, SV, 87-87—174; 10, Jessi Schroeder, HS, 91-85—176;

11, Rylee Root, WIN, 90-87—177; T-12, Jordyn Driscoll, WC, 92-90—182; T-12, Emily Kandolin, STM, 90-92—182; T-12, Olivia Olson, SFC, 90-92—182; 15, Kensie Mulheron, VER, 94-89—183; 16, Karly Doom, SFC, 98-88—186; 17, Alexis Cronk, CHA, 91-96—187;18, Cecelia VanDenTop, SFC, 91-97—188; 19, Gracie Root, WIN, 97-94—191; 20, Allyson Kattke, HS, 94-98—192; T-21, Marion Mischel, MIL, 98-95—193; T-21, Madi Rystrom, LD, 94-99—193; 23, Brennan Bachman, WIN, 101-93—194;

T-24, Sydney Olstad, HS, 95-100—195; T-24, Stephanie Carr, VER, 100-95—195.

Class B girls

Edgebrook Golf Course (Brookings), Par 70

TEAM SCORES: 1. Estelline-Hendricks 268-274—542; 2. Bison 275-269—544; 3. Deubrook Area 283-271-554; 4. Howard 281-278—559; 5. White River 278-282—560; 6. Castlewood 286-280—566; 7. Burke 288-288—576; 8. Chester Area 285-293—579; 9. Garretson 308-274—582; 10. (Tie) Faulkton 299-289—588 and Newell 295-293—588; 12. Miller 290-300—590; 13. Potter County 300-300—600; 14. Hamlin 306-299—605; 15. McCook Central-Montrose 312-295—607; 16. Mount Vernon-Plankinton 323-313-636; 17. Deuel 318-326—644; 18. Philip 346-309—655.

TOP 25: 1. Jayce Pugh, Miller, 83-75—158; 2. (Tie) Kaylee Johnson, Estelline-Hendricks 80-81-161 and Allison Kahler, Bison, 84-77—161p; 4. Greta Anderson, Bison, 80-87—167; 5. Adisyn Indahl, Burke, 86-854—170; 6. Bailey Landmark, Deubrook Area, 87-86—173; 7. (Tie) Makayla Kelley, Bon Homme 91-83—174 and Abigal Svatos, Andes Central-Dakota Christian, 86-88—174; 9. (Tie) Taylor Koisti, Hamlin, 89-91—180 and Kassidy Weeldreyer, Newell, 91-89—180; 11. (Tie) Kelsey Morrison, White River 95-86—181; Jayda Sawinsky, Selby Area, 90-91—181 and Hannah Karst, Castlewood, 89-92—181.

14. (Tie) Izzy McNaughton, Lyman, 92-90—182 and Berkley Groos, Colman-Egan, 93-89—182; 16. Peyton Hove, Garretson, 99-84—183; 17. Rylee Conrad, Scotland-Menno, 90-94—184; 18. Mckenna Kocmich, Avon, 95-90—185; 19. (Tie) Jesade Siverson, Estelline-Hendricks, 92-94—186 and Halie Feldman, Ipswich, 94-92—186; 21. (Tie) Ayla McDonald, Chester 97-90—187; Trinity Palmquist, Howard 95-92—187; Kamri Kittelson, Jones County 94-93—187 and Neva Mikkelsen, Potter County 94-93—187; 25. Mia Glanzer, Howard, 91-97—188.

CLASS B BOYS

Brookings Country Club, Par 72

TEAM SCORES: 1. Chester 257-243—500 (68 Over); 2. Platte-Geddes 256-246—502; 3. Deubrook Area 259-247—506; 4. (Tie) De Smet 267-247—514 and Great Plains Lutheran 253-261—514; 6. Gregory 265-254—519; 7. Ipswich 259-263—522; 8. Wall 269-254—523; 9. (Tie) Ethan 273-258—531 and Garretson 269-262—531; 11. Potter County 279-266—545; 12. Rapid City Christian 283-269—552; 13. Hamlin 280-273—553; 14. Canistota 288-272—560; 15. Mount Vernon-Plankinton 280-281—511; 16. Philip 285-283—568; 17. Webster Area 290-299—589. DNF: Bridgewater-Emery.

TOP 25: 119 Total Golfers — 1. Brody Boltges, Platte-Geddes, 78-74—152; 2. Bennett Cassens, Faulkton, 78-75—153; 3. (Tie) Sam Hansen, Great Plains Lutheran 73-83—156 and Tanner Preheim, Deuel, 80-76—156; 5. (Tie) Reid Hanson, Wall 85-72—157 and Blake Larson, Wessington Springs, 77-80—167; 7. Chase McDonald, Chester, 79-79—158; 8. Lane Hodges, Howard, 78-81—159; 9. (Tie) Dawson Hoffman, Platte-Geddes, 81-79—160 and Wyatt Larson, McIntosh 85-75—160; 11. Jett Becker, Aberdeen Christian, 77-84—161; 12. Luke Peterson, Ipswich, 79-83—162.

13. (Tie) Eli Fogel, Gregory, 85-80—165; Tray Hettich, Selby Area, 82-83—165 and Kaden Klumb, Ethan 82-83—185; 16. (Tie) Nash Colberg, Deubrook Area, 83-83—186 and Carter Wermer, Oldham-Ramona-Rutland, 84-82—166; 18. (Tie) Brodey Crooks, Deubrook Area 87-80—167; Cody Cavanaugh, De Smet 84-83—167 and Rett Osthus, De Smet, 85-82—167; 21. (Tie) Keldon Fitzgerald, Philip, 84-84—168; Brayden Vogel, Chester, 81-81—168 and Logan Heinzmann, Canistota, 87-81—168; 24. Jaydon Goebel, Potter County, 85-84—169; 25. Chet Peterson, Ipswich, 84-86—170.

Executive Senior Men's golf League

Tuesday

Alan Garrett;22

Doug Magnuson;25

Dennis Thompson;26

Bob Pfeiffer;28

Tom Wilson;28

Jerry Carpenter;29

Duane Day;29

Frank Thomson;30

Bob Wood;30

Wayne Bordewyk;31

Dale Clelland; 31

Dennis Hanken; 31

Neil Harris;31

Ken McClain;31

Jack Jacobs;32

Clint Pepper;32

Rich Cabe;33

Chuck Fyler;33

Jim Smith;33

Mark Bruhn;34

Tim Renelt;34

Mark Bratek;35

Mel Wooley;37

Wes Broer;39

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

And where do they think people are going to find parking downtown before boarding a shuttle? This problem should have been solved before a sin…

Hey Kristi, there are plenty of firework displays going on in the area and those of us living in Keystone would prefer it if you didn’t push y…

When I was in 9th grade I wanted to be an archeologist, in 11th grade a doctor, and I ended up with a degree in engineering. All different tra…

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alert

Breaking News