Local results: Class 11 AAA all-State Football
agate

Local results: Class 11 AAA all-State Football

High School football

CLASS 11AAA ALL-STATE TEAM

Offense

Quarterback: Brady Dannenbring, Roosevelt, Sr. (6-5, 215); Thomas Scholten, Brandon Valley, Sr. (6-2, 190).

Running back: Brett Fossum, Watertown, Sr. (5-11, 185); Tate Johnson, Brandon Valley, Jr. (5-8, 170); Jeremy Weidmann, Rapid City Central, Sr. (5-7, 165); Tate Wishard, O'Gorman, Sr. (5-10, 195).

Receiver: Hunter Merkley, Lincoln, Sr. (5-11, 160); Bridger Nesbit, Rapid City Stevens, Sr. (6-3, 180); Michael Norman, Rapid City Stevens, Sr. (6-5, 185); Zach Norton, O'Gorman, Sr. (6-0, 190); Mike Paulson, Roosevelt, Sr. (6-2, 190); Jhei Roewart, Harrisburg, Sr. (5-8, 170); Dawson Schmidt, Watertown, Jr. (6-3, 165); Chris Weber, Aberdeen Central, Sr. (5-9, 165).

Tight end: Tyus Hanson, Washington, Jr. (6-4, 225); Ethyn Rollinger, Harrisburg, Jr. (6-3, 190).

Line: Brennan Busse, Rapid City Stevens, Sr. (6-0, 260) ; Brandon Dickens, Washington, Sr. (6-3, 290); Tyler Hiatt, Lincoln, Sr. (6-4, 277); Ben Kohls, Roosevelt, Sr. (6-3, 270); Alex Oppold, Lincoln, Sr. (6-2, 246); Zach Roggow, Brandon Valley, Sr. (6-4, 280); Will Washenberger, O'Gorman, Sr. (6-4, 265).

Defense

Line: Caleb Dwyer, Roosevelt, Sr. (6-2, 265); Alex Holt, Harrisburg, Sr. (6-2, 210); Cade Mikuska, O'Gorman, Sr. (6-4, 215); Parker Reed, Brandon Valley, Jr. (6-2, 235) ; Isaac Sarbacker, Lincoln, Sr. (6-4, 200); Jonathan Smith, Lincoln, Sr. (6-2, 266).

Linebacker: Cade Boyer, Harrisburg, Sr. (6-1, 210); Aaron Iverson, Rapid City Central, Sr. (5-10, 170); Randolph Kpai, Washington, Jr. (6-3, 190); Aaron Kusler, Roosevelt, Sr. (6-2, 210); Adam Kusler, Roosevelt, Sr. (6-2, 210); Jesse Steffel, Brandon Valley, Sr. (6-3, 195).

Defensive back: Avery Bad Moccasin, Aberdeen Central, Sr. (5-10, 150); Jacob Byrd, O'Gorman, Sr. (6-0, 170); Colton Hartford, Rapid City Stevens, Sr. (6-0, 175); Jackson Hilton, Brandon Valley, Jr. (6-2, 170); Sam Siegel, Lincoln, Sr. (6-2, 185).

Special teams

Kicker: Conor Pavelko, O'Gorman, Jr. (5-10, 175).

Honorable mention: Tyler Feldkamp, Jr., Roosevelt; Tommy Thompson, Jr., Lincoln; Joe Kolbeck, Jr., Brandon Valley; Tip Rieman, Sr., O'Gorman; Brady Schultz, Sr., Harrisburg; James Vandervoorst, Sr., Rapid City Stevens; Josh Piper, So., Washington; Evan Falconer, Sr., Watertown; Tyler Dean, Jr., Watertown; Austin Huff, Sr., Aberdeen Central; Wyatt Jungclaus, Sr., Rapid City Central.

 

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alert

Breaking News