{{featured_button_text}}

American Legion Baseball

Senior Legion

Team;W;L

Post 22 Hardhats 36-12

Post 320 Stars;28-18

Sturgis;15-10

Spearfish;4-21

Sunday's Games 

RC Post 320 at Alliance

RC Post 22 5, Yankton 3

Monday's Games

Dickinson, N.D. at Sturgis (2) 5 p.m.

Junior Legion

Team;W;L

Post 22 Bullets;19-27

Post 22 Expos;15-22

Post 320 Shooters;16-14

Post 320 Risers;17-15

Sunday's Games 

Sheridan 11, Post 22 Expos 1

Sheridan 10, Post 22 Expos 0

Post 320  Risers 11, WESTCO Express 2

Pueblo tbd, RC Post 22 Bullets 6

Expedition League Baseball

Clark Division

Team;W;L

Western Nebraska Pioneers;30-8

Spearfish Sasquatch;21-18

Casper Horseheads;19-22

Hastings Sodbusters;16-22

Fremont Moo;14-22

Lewis Division

Badlands Big Sticks;27-15

Souris Valley Sabre Dogs;25-15

You have free articles remaining.

Become a Member

Pierre Trappers;21-18

Hub City Hotshots;16-21

Wheat City Whiskey Jacks;6-34

Sunday's Games 

Badlands 3, Hastings 0

Hub City 7, Spearfish 4 

Western Nebraska 5, Wheat City 1 

Casper 10, Souris Valley 5 

Pierre 5, Fremont 2

Monday's Games

Souris Valley at Hub City 5:35 p.m.

Wheat City at Badlands 6:35 p.m.

Pierre at Western Nebraska 6:35 p.m.

SDGA Golf

Junior Tour

AT HART RANCH G.C., RAPID CITY

Monday, July 8

TOP 10 FINISHERS

Girls 16-18

1, Molly Schwartz, Box Elder, 81; 2, Katie Conzet, Rapid City, 94; 3, Sydney Gusso, Spearfish, 96; 4, Ainsley Sabers, Sturgis, 97; 5, Emily Kandolin, Rapid City; 100; Abbie Nelson, Newell, 104; 7, Adrainna Krush, Hot Springs, 109.

Boys 16-18

Ben Daane, Rapid City, 74; 2, Tyler McBurnett, Spearfish, 75; 3, Sam Grout, Spearfish, 79; 4, Payton Phares, Rapid City, 82; 5, Austin Eggers, Custer, 84; 6, (tie) Brandon Drumm, Rapid City, and Alex Duran, Rapid City, 85; 8, Kayd Varland, 87; 9, Jakob Cadwallader, Rapid City, 91; 10, Zachary Tipton, Spearfish, 93.

Girls 14-15

1, Allison Kahler, Bison, 92; 2, Tanna Phares, Rapid City, 92; 3, Karlie Cameron, White River, 106; 4, Morgan Lisburg, Pierre, 119.

Boys 14-15

1, (tie) Joshua Sundsted, Spearfish, and Cade Kandolin, Rapid City, 91; 3, Jack Hight, Belle Fourche, 96; 4, Brant Morrison, Gillette, 108; 5, Chase VanDerBoom, Newell, 109; 6, Taylor Anderson, Rapid City, 111; 7, Logun Mason, Rapid City, 116.

Girls 12-13

1, Zoey Woodward, Custer, 94; 2, Kamryn Shull, Rapid City, 101; 3, Rylan Horning, Rapid City, 116; 4, Lauryn Robb, Custer, 136; 5, Andrea Mosteller, Pierre, 137; 6, Shanua Zacher, Custer, 141; 7, Holland Post, Rapid City, 146; 8, Jaida Jacobs, Porcupine, 159; Quinn Lewison, Custer, 166.

Boys 12-13

1, Ryder Mailey, Custer, 91; Hayden Heig, Rapid City, 95; 3, Benjamin Gibson, Rapid City, 101; 4, Max Phares, Rapid City, 105; 5, Leo Daiss, Hill City, 106; 6, Charlie Rasmussen, Spearfish, 107; 7, Zane Messick, Rapid City, 112; 8, Zane Morrison, Gillette, 112; 9, Osten Fromm, Rapid City, 120; 10, Connor Reed, Rapid City, 122.

Girls 11-under (9-hole scores)

1, Hallie Peterson, Rapid City, 43; 2, Lauren Knapp, Rapid City, 49; 3, Riley Geyer, Rapid City, 50; 4, Amily Strad, Rapid City, 58; 5, Kaitlin Strain, Rapid City, 65; 6, Brooklyn Twiss, Porcupine, 78.

Boys 11-under (9-hole scores)

1, Emmet Dinger, Wall, 37; 2, Kaden Burshein, Flandreau, 38; 3, Noah Geyer, Rapid City, 40; 4, Braeden Strain, Rapid City, 42; 5, Jaxson Pszanka, Rapid City, 46; 6, (tie) Levi Geary, Rapid City, and Brock Schroeder, Hot Springs, 48; 8, Mason Southern, Spearfish, 49; 9, Hamilton Pszanka, Rapid City, 53; 10, Josiah Haangala, Rapid City, 54.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0