Subscribe for 33¢ / day

Region 8A Track & Field Meet 

Thursday

Lou Graslie Field

Belle Fourche

Girls 100 Meter Dash Finals

1, Welu, Jessica, Hill City, 13.00. 2, Deitrich, Madi, St. Thomas More, 13.10. 3, Altstiel, Tori, Rapid City Christian, 13.10. 4, Crosby, Cammie, Hot Springs, 13.30. 5, Gassman, Seema, Rapid City Christian, 13.60. 6, McConville, Brook, Belle Fourche, 13.70. 7, Campbell, Hannah, Lead-Deadwood, 13.80. 8, Young, Rylee, Belle Fourche, 13.90.

Girls 200 Meter Dash

1, Howell, Shayla, Belle Fourche, 26.14. 2, Wahlstrom, Josey, Custer, 27.39. 3, Altstiel, Tori, Rapid City Christian, 27.68. 4, Comer, Kadyn, Hill City, 28.69. 5, Wathen, Macey, Hill City, 28.85. 5, Crosby, Cammie, Hot Springs, 28.85. 7, Johnson, Tyrae, Custer, 28.92. 8, Young, Rylee, Belle Fourche, 29.10. 

Girls 400 Meter Dash

1, Lang, Veronica, Rapid City Christian, 1:02.27. 2, Falkenburg-Brown, Nancy, Custer, 1:05.08. 3, Helfer, Emma, Custer, 1:05.83. 4, Wathen, Macey, Hill City, 1:05.88. 5, Knutson, Kally, Hill City, 1:09.57. 6, Mailloux, Katie, Belle Fourche, 1:10.23. 7, Siesmonsma, Abby, Hill City, 1:11.77. 8, Byrd, Ashley, Belle Fourche, 1:12.05. 

Girls 800 Meter Run

1, Hohn, Marion, Hill City, 2:21.68. 2, Karim, Ramsey, Custer, 2:28.69. 3, Cutler, Rebecca, Hill City, 2:33.35. 4, Carlson, Tayler, Custer, 2:35.97. 5, Adrian, Taleigh, Hill City, 2:43.48. 6, Wilbur, Hayley, Belle Fourche, 2:47.80. 7, Singer, Emma, Belle Fourche, 2:51.89. 8, Jones, Angelica, Lead-Deadwood, 2:54.89. 

Girls 1,600 Meter Run

1, Delmont, Mallory, Custer, 5:29.10. 2, Birnbaum, Anna, Rapid City Christian, 5:30.60. 3, Fischer, Harley, Belle Fourche, 5:31.00. 4, Hanka, Janean, Hill City, 5:34.40. 5, Goddard, Eden, Rapid City Christian, 6:19.30, 

Girls 3200 Meter Run

1, Delmont, Mallory, Custer, 11:59.56. 2, Dooley, Kadense, Custer, 12:12.84. 3, Oesterling, Sierra, Custer, 12:16.68. 4, Escalante, Lizzy, Hill City, 12:47.81. 5, Pierce, Abby, Rapid City Christian, 13:08.29. 

Girls 100 Meter Hurdles

1, Lewis, Anna, Custer, 16.52. 2, Sullivan, Skylar, St. Thomas More, 16.57. 3, Campbell, Anna, Lead-Deadwood, 16.70. 4, Lewis, Grace, Custer, 17.74. 5, Spring, Kaitlyn, Custer, 19.27.

Girls 300 Meter Hurdles

1, Lewis, Anna, Custer, 49.05. 2, Campbell, Anna, Lead-Deadwood, 50.05. 3, Sullivan, Skylar, St. Thomas More, 51.80. 4, Blote, Grace, St. Thomas More, 54.08. 5, Welu, Jessica, Hill City, 54.30. 6, Glade, Sadie, Custer, 54.82. 7, Lewis, Grace, Custer, 55.38. 

Girls 4x100 Meter Relay

1, Belle Fourche (Ward, Makenna 10, Rosales, Savannah 10, Stedillie, Taryn 10, Young, Rylee 11), 53.50. 2, Lead-Deadwood (Mehlberg, Carly 11, Campbell, Hannah 10, Campbell, Anna 10, Groeger, Carolyn 12), 54.00. 3, Custer (Brunner, Rachel 9, Moore, Heidi 9, Whitaker, Goldie 9, Glade, Sadie 8), 55.70.

Girls 4x200 Meter Relay

1, Hill City (Wathen, Hailey 10, Comer, Kadyn 9, Siesmonsma, Abby 8, Welu, Jessica 11), 1:50.70. 2, Lead-Deadwood (Van Tassel, Saige 12, Campbell, Anna 10, Campbell, Hannah 10, Groeger, Carolyn 12), 1:52.40. 3, Belle Fourche (Rosales, Savannah 10, Stedillie, Taryn 10, Jensen, Bella 9, Brill, Laney 9), 1:53.50. 4, Custer (Moore, Heidi 9, Whitaker, Goldie 9, Brunner, Rachel 9, Glade, Sadie 8), 1:59.30.

Girls 4x400 Meter Relay

1, Belle Fourche (Fischer, Harley 10, Rosales, Savannah 10, Brill, Laney 9, Jensen, Bella 9), 4:19.46. 2, Custer (Falkenburg-Brown, Nancy 8, Glade, Sadie 8, Studt, Eva 8, Helfer, Emma 9), 4:31.02. 3, Rapid City Christian (Namanny, Jaedyn 7, Birnbaum, Anna 9, Goddard, Eden 8, Lang, Veronica 10), 4:41.34.

Girls 4x800 Meter Relay

1, Hill City (Simmons, Karlee 11, Raderschadt, Lydia 12, Siemonsma, Emily 10, Hohn, Marion 12), 10:08.47. 2, St. Thomas More (Sedlacek, Clara 11, Blote, Brigit 12, Erlandson, Lizzy 12, Trainer, Kiah 10), 10:18.76. 3, Custer (Becker, Kenzie 12, Carlson, Tayler 12, Falkenburg-Brown, Nancy 8, Studt, Eva 8), 10:19.83. 4, Lead-Deadwood (Fernandez, Lucia 11, Jones, Zariah 9, Jones, Angelica 11, Jacobs, Mara 12), 12:01.47.

Girls 1,600 Sprint Medley

1, Custer (Wahlstrom, Josey 8, Glazier, Tori 12, Becker, Kenzie 12), 4:17.94R. 2, Hill City (Wathen, Hailey 10, Comer, Kadyn 9, Raderschadt, Lydia 12, Simmons, Karlee 11), 4:22.96. 3, Belle Fourche (Ward, Makenna 10, Young, Rylee 11, Keegan, Dru 8, Braning, Aspen 10), 4:55.79. 4, Rapid City Christian (Gassman, Seema 10, Shankle, Mia 9, Namanny, Jaedyn 7, Goddard, Eden 8), 4:58.73. 5, Lead-Deadwood (Rogers, Olivia 11, Van Tassel, Saige 12, Mehlberg, Blake 10, Jacobs, Mara 12), 5:07.90.

Girls High Jump

1, Braning, Aspen, Belle Fourche, 4-09. 2, Hanka, Janean, Hill City, 4-09. 3, Duffy, Aislinn, St. Thomas More, 4-09. 4, Byrd, Ashley, Belle Fourche, 4-03. 5, Dyke, Mary, St. Thomas More, 4-03. 

Girls Pole Vault

1, Groeger, Carolyn, Lead-Deadwood, 10-06R. 2, Wahlstrom, Josey, Custer, 8-06. 3, Houk, Jillian, St. Thomas More, 8-06. 4, McQuarrie, Lexie, Custer, 8-03. 5, Shankle, Mia, Rapid City Christian, 8-00. 6, Singer, Emma, Belle Fourche, 7-00. 7, Rogers, Olivia, Lead-Deadwood, 7-00. 8, Zaic, Emma, Custer, 6-06.

Girls Long Jump

1, Brill, Laney, Belle Fourche, 15-03.50. 2, Altstiel, Tori, Rapid City Christian, 15-01. 3, Wathen, Hailey, Hill City, 14-09. 4, Moore, Heidi, Custer, 14-07. 5, Mehlberg, Carly, Lead-Deadwood, 14-05.50. 6, Smith, Giana, St. Thomas More, 14-05. 7, Raderschadt, Lydia, Hill City, 14-00.50. 8, Schlosser, Carlie, St. Thomas More, 13-10.50. 9, Mehlberg, Blake, Lead-Deadwood, 12-11.50. 10, Siesmonsma, Abby, Hill City, 12-08. 11, Pex, Carli, Custer, 11-09. 12, Moreno, Greta, Lead-Deadwood, 11-05.50. --, Shankle, Mia, Rapid City Christian, ND. 

Girls Triple Jump

1, Carlisle, Elizabeth, St. Thomas More, 31-11. 2, Stedillie, Taryn, Belle Fourche, 31-09.50. 3, Campbell, Hannah, Lead-Deadwood, 31-04. 4, Schlosser, Carlie, St. Thomas More, 29-11. 5, Duffy, Aislinn, St. Thomas More, 29-11. 6, Cooke, Emily, Hill City, 28-07. 7, Spring, Kaitlyn, Custer, 26-04.50. 8, Bambas, Samantha, Hill City, 25-03. 

Girls Shot Put

1, Bawdon, Cassie, Custer, 34-06.50. 2, Golder, Hannah, Custer, 33-07.50. 3, Morgan, Rebecca, Rapid City Christian, 32-06. 4, Van Tassel, Saige, Lead-Deadwood, 31-06.50. 5, Brock, Janelle, Hot Springs, 28-03.50. 6, Schultz, Emma, Rapid City Christian, 27-11. 7, Edwards, Whitney, Hill City, 27-07. 8, Harris, Katie, Hot Springs, 27-02. 

Discus

1, Bawdon, Cassie, Custer, 104-04. 2, Morgan, Rebecca, Rapid City Christian, 101-01. 3, Edwards, Whitney, Hill City, 79-11. 4, Weaver, Shalie, Hill City, 76-03. 5, Schultz, Emma, Rapid City Christian, 75-05. 6, Van Tassel, Saige, Lead-Deadwood, 73-02. 7, Hoffman, Gabby, Belle Fourche, 67-05. 8, Howell, Shyanne, Belle Fourche, 65-08. 

Boys 100 Meter Dash Finals

1, Bohnenkamp, Jake, St. Thomas More, 11.30. 2, Hanson, Drew, Hill City, 11.50. 3, Homan, Cody, Hill City, 11.60. 4, Stulken, Jordy, Lead-Deadwood, 11.60. 5, Burns, Dylan, Belle Fourche, 11.70. 6, Arehart, Taylor, Lead-Deadwood, 12.40. 7, Bohling, Noah, Rapid City Christian, 12.50. 8, Garza, Brextin, Belle Fourche, 12.50.

Boys 200 Meter Dash

1, Worischeck, Kalel, Hill City, 23.51. 2, Davis, Tye, Belle Fourche, 23.99. 3, Kobza, Kyle, Custer, 24.00. 4, McGillick, Matthew, St. Thomas More, 24.44. 5, Johnson, Jaxon, Hill City, 25.19. 6, Cuautle, Alexis, Hill City, 25.35. 7, Bohling, Noah, Rapid City Christian, 25.63. 8, Arehart, Taylor, Lead-Deadwood, 25.63.

Boys 400 Meter Dash

1, Brady, Trinity, Lead-Deadwood, 52.16. 2, Cutler, Jac, Hill City, 53.41. 3, Causey, Payton, Rapid City Christian, 55.67. 4, Sullivan, Jed, St. Thomas More, 56.03. 5, Oster, Jordan, St. Thomas More, 57.54. 6, Garza, Brextin, Belle Fourche, 58.05. 7, Massa, Thomas, Hot Springs, 58.33. 8, Dobbs, Jon, Rapid City Christian, 58.77.

Boys 800 Meter Run

1, Oesterling, Max, Custer, 2:01.36. 2, Youngblood, Nathaniel, Custer, 2:03.92. 3, Vanden Bos, Levi, Rapid City Christian, 2:04.71. 4, Stanley, Joshua, Hot Springs, 2:11.72. 5, Castanedo, Diego, Lead-Deadwood, 2:19.21. 6, Youngblood, Tucker, Custer, 2:25.40. 7, Nowowiejski, Colby, Belle Fourche, 2:26.11. 8, Nowowiejski, Devin, Belle Fourche, 2:28.55.

Boys 1,600 Meter Run

1, Oesterling, Jace, Custer, 4:41.80. 2, Stanley, Joshua, Hot Springs, 4:49.10. 3, Glenn, Jarek, St. Thomas More, 4:58.20. 4, Birnbaum, Simeon, Rapid City Christian, 4:59.50. 5, Consoer, Adam, Hot Springs, 5:02.30. 6, Hockenbary, Cole, Belle Fourche, 5:11.60. 7, Sword, Pierce, Hot Springs, 5:19.20. 8, Erickson, Taylor, Belle Fourche, 6:19.20. 

Boys 3,200 Meter Run

1, Clarkson, Sawyer, Belle Fourche, 10:39.63. 2, Roberts, Ethan, Rapid City Christian, 10:47.70. 3, Dooley, Wyatt, Custer, 10:56.70. 4, McIntyre, Jacob, Rapid City Christian, 11:15.77. 5, Tallon, Taylor, Hill City, 11:18.78. 6, Vancas, Jon, Rapid City Christian, 11:30.94. 7, Jones, Ethan, Belle Fourche, 11:32.27. 8, Lambert, EJ, Belle Fourche, 11:42.73.

Boys 110 Meter Hurdles

1, Huber, Grant, St. Thomas More, 16.09. 2, Maguire, Thomas, St. Thomas More, 17.05. 3, Grace, Mikael, Custer, 18.64. 4, Barrozo, Conrad, Rapid City Christian, 19.05. 5, Bauer, Ryan, Belle Fourche, 24.15.

Boys 300 Meter Hurdles

1, Krull, Noah, Hill City, 41.42. 2, Huber, Grant, St. Thomas More, 42.40. 3, Homan, Cody, Hill City, 43.41. 4, Block, Logan, Custer, 43.57. 5, Meza, Javier, Hill City, 45.23. 6, Tarno, Diego, Belle Fourche, 47.06. 7, Larson, Tate, Belle Fourche, 47.92. 8, Grace, Mikael, Custer, 50.75. 

Boys 4x100 Meter Relay

1, Hill City (Hanson, Drew 11, Krull, Noah 11, Homan, Cody 11, Worischeck, Kalel 12), 44.90. 2, Custer (Gonzalez, EJ 10, Kobza, Kyle 12, Block, Logan 12, Sedlacek, Daniel 9), 46.00. 3, Belle Fourche (Nicholas, Bryce 11, Garza, Brextin 9, Garrett, Morgen 11, Davis, Tye 11), 47.00. 4, Lead-Deadwood (Munoz Fraga, Pablo 9, Castanedo, Diego 12, Arehart, Taylor 9, Dillman, Kadden 10), 49.60. --, St. Thomas More (Hyde, Jacob 10, Bohnenkamp, Jake 12, McGillick, Matthew 11, Rafferty, Thomas 12), NT.

Boys 4x200 Meter Relay

1, Belle Fourche (Burns, Dylan 12, Garza, Brextin 9, Davis, Tye 11), 1:38.90, Hill City (Hanson, Drew 11, Krull, Noah 11, Cutler, Jac 12, Worischeck, Kalel 12). 

Boys 4x400 Meter Relay

1, Lead-Deadwood (Brady, Trinity 11, Stulken, Jordy 10, Alley, Jacob 12, Haefs, Gavin 12), 3:34.34. 2, Custer (Oesterling, Max 12, Kobza, Kyle 12, Block, Logan 12, Youngblood, Nathaniel 11), 3:34.98. 3, Belle Fourche (Olson, Kelby 10, Burns, Dylan 12, Mailloux, Jackson 11, Lensegrav, Luke 12), 3:35.51. 4, Hill City (Hanson, Drew 11, Cutler, Jac 12, Homan, Cody 11, Krull, Noah 11), 3:39.25. 5, Rapid City Christian (Causey, Payton 10, Duprey, Jackson 12, Dobbs, Jon 9, Vanden Bos, Levi 11), 3:53.86. --, St. Thomas More (Huber, Grant 10, Maguire, Thomas 10, Sullivan, Jed 8, Oster, Jordan 11), NT.

Boys 4x800 Meter Relay

1, St. Thomas More (Lund, Spencer 11, Blote, John 9, Glenn, Jarek 10, Trainor, Ty 12), 8:28.82. 2, Hot Springs (Stanley, Joshua 12, Consoer, Adam 11, Bissonette, keton , Winscot, Tyler 12), 8:42.28. 3, Custer (Wragge, Kaleb 9, Wahlstrom, Ben 12, Youngblood, Tucker 10, Snyder, Mitchell 12), 8:58.32. 4, Rapid City Christian (Roberts, Ethan 10, McIntyre, Jacob 10, Duprey, Jackson 12, Vanden Bos, Levi 11), 9:04.52. --, Belle Fourche (Olson, Kelby 10, Mailloux, Jackson 11, Hostetter, Tate 11, Lensegrav, Luke 12), DQ.

Boys 1600 Sprint Medley

1, Custer (Sedlacek, Daniel 9, Sullivan, Grant 9, Wragge, Kaleb 9, Wahlstrom, Ben 12), 3:54.60. 2, Hot Springs (Massa, Thomas 10, Heil, Gavin 10, Norton, Matt 11, Winscot, Tyler 12), 3:58.61. 3, Lead-Deadwood (Arehart, Taylor 9, Munoz Fraga, Pablo 9, Dillman, Kadden 10, Williams, Pratt 10), 4:06.53. 4, Belle Fourche (Nicholas, Bryce 11, Davis, Tye 11, Mitchell, Hunter 11, Hostetter, Tate 11), 4:17.77.

Boys High Jump

1, Cutler, Jac, Hill City, 6-00. 2, Landguth, Kale, St. Thomas More, 6-00. 3, Gonzalez, EJ, Custer, 5-08. 4, Hollenbeck, Connor, St. Thomas More, 5-02..McGarrigle, Gage, Custer, NH. --, Hartman, Damon, Custer, NH.

Boys Pole Vault

1, Christensen, Jens, St. Thomas More, 14-03. 2, Bertolotto, Bobby, Custer, 12-03. 3, Johnson, Dylin, Lead-Deadwood, 11-03. 4, Hess, Wyatt, Lead-Deadwood, 11-03. 5, Plaisted, Dusty, Custer, 9-09.

Boys Long Jump

1, Norton, Matt, Hot Springs, 19-09. 2, Tyndall, Jackson, Belle Fourche, 19-06.50. 3, Stulken, Jordy, Lead-Deadwood, 19-06.50. 4, Klapperich, Tommy, St. Thomas More, 17-10. 5, Dillman, Kadden, Lead-Deadwood, 17-06.50. 6, Garrett, Morgen, Belle Fourche, 17-05.50. 7, Munoz Fraga, Pablo, Lead-Deadwood, 17-00.50. 8, Grace, Micaiah, Custer, 17-00

Boys Triple Jump

1, Landguth, Kale, St. Thomas More, 42-01.50. 2, Reiman, Tip, St. Thomas More, 40-02.75. 3, Olson, Kelby, Belle Fourche, 38-09.75. 4, Larson, Tate, Belle Fourche, 37-04. 5, Klapperich, Tommy, St. Thomas More, 36-06. 6, Dillman, Kadden, Lead-Deadwood, 36-04. --, Tyndall, Jackson, Belle Fourche, ND., Alley, Jacob, Lead-Deadwood, ND.

Boys Shot Put

1, Lester, Robbie, Lead-Deadwood, 40-06.50. 2, Heil, Garrett, Hot Springs, 40-01.50. 3, Shanklin, Caden, Hot Springs, 39-09.50. 4, Kortemeyer, AJ, Custer, 39-09. 5, Florence, Clayton, Hill City, 37-06. 6, Mitchell, Hunter, Belle Fourche, 36-07. 7, Peterson, Nicholas, Belle Fourche, 36-04. 8, Williams, Brigham, Lead-Deadwood, 35-10. 9, Perera Llorens, Andreu, Hill City,

34-08.50. 10, Harrison, Jared, Lead-Deadwood, 34-05.50. 11, Harkless, Marcus,

Hot Springs, 34-01.50. 12, Cuautle, Alexis, Hill City, 33-07. 13, Goeders,

Logan, Belle Fourche, 32-04. 14, Thaut, Dylan, Custer, 32-02. 15, Barber,

Brennen, Rapid City Christian, 23-02.

Boys Discus Throw

1, Harkless, Marcus, Hot Springs, 128-10. 2, Kortemeyer, AJ, Custer, 121-06. 3, Ashmore, Reed, Custer, 120-05. 4, Shanklin, Caden, Hot Springs, 117-10. 5, Heil, Garrett, Hot Springs, 115-02. 6, Peterson, Nicholas, Belle Fourche, 105-02. 7, Harrison, Jared, Lead-Deadwood, 100-11. 8, Kiefer, Garrett, Lead-Deadwood, 99-04. 

0
0
0
0
0
You must be logged in to react.
Click any reaction to login.

Sports Editor

Sports reporter for the Rapid City Journal.